garinimo_pav_1716277816-ce5e5608cffe38c25ef3ee527732512a.png

Rūkymo/garinimo žurnalistai Vilniaus mieste

5
32
- Ieva Petrauskaitė
  • Biologija,
    Gyvenimo įgūdžiai
  • 9 klasei
  • Lauke
  • Vilniaus rotušė
  • Mokytojas
  • 2:15 val.

Kas formuoja mūsų įpročius?

Tyrimo tikslas - nustatyti dėl kokių priežasčių žmonės (ne)pradeda rūkyti/garinti bei kokie veiksniai gali turėti įtakos šiems žmonių pasirinkimams.

Mokiniams grupėmis skiriama įgyvendinti socilainį tyrimą ir valandai tapti žurnalistais. Pasirinktoje aplinkoje mieste, kurioje yra žmonių, mokiniai turi apklausti ne mažiau nei 6 žmones (idealiu atveju 3 rūkančius/garinančius ir 3 ne) naudojantis pateikta anketa, apibendrinti gautus rezultatus pagal pateiktus klausimus, suformuluoti išvadas ir pristatyti savo tyrimą prieš bendraklasius.

Tai smagus ir kūrybiškas būdas mokytis apie rūkymo/garinimo poveikį ir priežastis, skatinantis mokinius išeiti iš savo savo komforto zonos, dirbti su duomenimis, analizuoti rezultatus ir bendradarbiauti.

Šį tyrimą galima atlikti bet kokioje erdvėje, kurioje yra žmonių prie kurių galima laisvai prieiti. Idealiu atveju pasirenkama urbanizuota vieta su kavinėmis, parduotuvėmis, meno galerijomis ir pan.

Ugdyti mokinių gebėjimus laisvai išreiškti savo mintis, jausmus, faktus ir nuomonę rūkymo/garinimo klausimu; veiksmingai organizuoti savo mokymąsi savarankiškai ir bendradarbiaujant grupėje, bei atlikti socialinį tyrimą ir formuluoti tyrimo išvadas bei pristatyti gautus rezultatus.

1 pamoka (I dalis):

1) Mokiniai suskirstomi į grupes ir pristatoma ,,Rūkymo/garinimo priežasčių apklausos” atlikimo eiga (10 min.):
Mokiniai tyrimą atlieka grupėse po 3-4 mokinius. (Mokinius į grupes skirsto mokytojas naudodamas savo pasirinkto atsitiktinio paskirstymo metodą). Pvz.: mokytojas atspausdina po 3-4 vienodus lapelius su įdomiais faktais/mitais apie el. cigarečių garinimą. Mokiniai, kurie ištraukia tokius pat lapelius yra skiriami į tą pačią grupę ir susigrupavę turi vieną minutę apatarti ar jų lapeliuose parašytas mitas ar faktas. Tuomet kiekviena grupelė perskaito savo teiginį ir pasako ką nusprendė, o mokytojas pakomentuoja ar atsakymas teisingas bei informuoja, jog nuo šiol mokiniai dirbs šiose grupėse.

2) Mokiniams paaiškinama, jog Vilniaus (ar bet kokios kitos gyvenvietės) pasirinktoje saugioje žmonių susibūrimo vietoje, mokiniai atliks tyrimą, kurio tikslas - nustatyti dėl kokių priežasčių žmonės (ne)pradeda rūkyti/garinti bei kokie veiksniai gali turėti įtakos šiems žmonių pasirinkimams.

3) Mokiniai turi esamoje aplinkoje tiesiogiai apklausti ne mažiau nei 6 žmones (idealiu atveju 3 rūkančius/garinančius ir 3 ne) naudojantis priede Nr. 1 pateikta anketa. Akcentuojama, jog kiekvienam tiriamajam žmogui reikia pildyti skirtingą anketą bei kad mokiniai gali apklausti ir vieni kitus, tačiau turi išdrįsti apklausti ir ne mažiau nei 2 jiems nepažįstamus toje erdvėje esančius žmones, tačiau idealiu atveju geriau, jog visi būtų žmonės iš jų aplinkos.

4) Mokytoja akcentuoja, kad prieš atliekant šį tyrimą ir užduodant klausimus, būtina paklausti ar tiriamasis asmuo sutinka dalyvauti tokiame mokyklos tyrime ir užtikrinti visišką apklaustųjų anonimiškumą (neklausti vardo, pavardės, nedaryti nuotraukų, nesirašyti jokios žmogaus tapatybę padedančios identifikuoti informacijos).

5) Kiekvienai grupei išdalinamos 6 iš abiejų pusių atspausdintos tyrimo anketos (žr. Priedas Nr.1), ir duomenų analizės užduotis (žr. Priedas (Nr.2). bei papildomi tušti lapai, jeigu mokiniai norėtų/turėtų laiko apklausti daugiau žmonių.

6) Mokiniams yra skiriamos 40 min. užduočiai atlikti ir sugrįžti į sutartą vietą.

7) Mokiniams grįžus atliekama 5 min. refleksija apie, tai kaip jiems sekėsi atlikti užduotį. Mokiniams užduodami klausimai ir prašoma atlikti specifinį veiksmą:
Mokiniai, kurie suspėjo apklausti ne mažiau nei 6 žmones - atsitūpia;
Mokiniai, kuriems buvo įdomu/smagu dalyvauti tyrime - suploja;
Mokiniai, kurie apklausė ne mažiau nei 2 jiems nepažįstamus žmones - pašoka;

8. 10 min pertrauka (pagal poreikį);

2 pamoka (II dalis):
9. Mokiniai grupėse apibendrina surinktus duomenis ir pasiruošia juos trumpai pristatyti. Mokiniai gali pasirinkti kokiu būdu jie norės pristatyti savo gautus rezultatus. Mokiniai gali sukurti trumpą informacinį plakatą /schemą, sukurti vaidinimą, padaryti trumpą interviu tarp grupės narių ir pan. (Mokytojas suteikia baltų popieriaus lapų, klijų, pieštukų ar kt. priemonių pagal mokinių poreikį). (20 min.)
10. Mokinių rezultatų pristatymai. (20 min.)
11. Mokiniai tose pačiose grupėse yra raginami palyginti savo rezultatus su bendraklasių ir pastebėti bendras tendencijas. (10 min.)
Refleksijos klausimai: Ar kitų klasės draugų rezultatai buvo panašūs, ar skyrėsi? Dėl kokių priežasčių žmonės dažniausiai pradeda rūkyti? O kodėl nepradeda? Grupelėse kuriose dirbo - mokiniai atsako į du klausimus: kokią vieną mintį/sakinį mokiniai išsineša iš šio tyrimo ir su kokiais sunkumais susidūrė atliekant šią užduotį.
12. Pagal mokinių tyrimų rezultatus, mokytojas apibendrina pasakydamas bendras tyrimo išvadas/tendencijas ir akcentuoja, jog tai tik dalį populiacijos atspindintys tyrimo rezultatai ir norint pasidaryti objektyvias išvadas, reikalinga ženkliai didesnė žmonių imtis, tačiau nepaisant to šių tyrimų metu mes pastebėjome tam tikras tendencijas ir išsinešė naudingų asmeninių įžvalgų apie rūkymo/garinimo priežastis ir žmonių pasirinkimus (5 min.)

Komunikavimo
Pažinimo
Socialinė

Kvėpavimo sistema. Saugus bei sveikas asmuo ir bendruomenė

Senamiesčio seniūnija, Vilniaus rotušė