(Tautos) lyderio kalba nuo piliakalnio.
iki 30
- Ramunė Cibulskienė
- Ramunė Cibulskienė
Kaip turi kalbėti lyderis?
Modernėjančiame pasaulyje svarbu išmokti kalbėti gaustai, sklandžiai ir įtaigiai. Viešas kalbėjimas dažnai kelia baimę jaunam žmogui. Ir ne tik. Išmanant kalbos struktūrą, improvizuojant ir daug kartų praktikuojantis ši baimė gali būti įveikiama. Juk mokiniams patinka ,,apsimesti" kitu, įsijausti į kito veikėjo vaidmenį.Šios pamokos metu netradicinėje aplinkoje, gamtos apsuptyje, nuo aukšto piliakalnio (juk visais laikais lyderiai mėgo kalbėti iš aukštai) pasakyta lyderio kalba suteiks pasitikėjimo savo jėgomis, padės įveikti scenos baimę, ugdyti mokinių saviraišką, fantaziją, kūrybiškumą.
Pamoka sukurta vesti prie Pūčkorių piliakalnio, bet gali būti pritaikyta bet kuriam Lietuvos piliakalniui (o jų jau priskaičiuojama Lietuvoje apie tūkstantį!).
Pamoka pritaikyta įvairių amžiaus grupių mokiniams: nuo 5 iki 11 klasės. Norint mokytis vieniems iš kitų - galima organizuoti pamoką su dviem skirtingomis klasėmis.
Pamokai prireiks mobiliųjų telefonų su interneto ryšiu, įdiegtos aukštimačio programėlės (pvz., Altimeter), spausdintos arba skaitmeniniu būdu pateiktos pamokos medžiagos (ji pridedama prie pamokos).
Pamokos fotografija iš https://pojuciuklinika.lt/p-kori-piliakalnis-4693221275118599653/
Sukurti ir viešai pasakyti trumpą, įtaigią lyderio kalbą.
1) Pamokos pradžia prie Pūčkorių piliakalnio informacinio stendo Pavilnių regioniniame parke.
2) Mokiniai pasidalija/padalijami į grupes, sukuriama bendra mesendžerio grupė pamokos medžiagai ir atsakymams skelbti.
Mokiniai per pamoką įveikia 5 stoteles.
3) 1 stotelė -sužadinimas- vyksta piliakalnio prieigose: tyrinėjamos piliakalnio apylinkės, taikant minčių šturmo metodą prisimenamos istorinės žinios apie gynybines pilis ir įtvirtinimus.
4) 2 stotelėje - piliakalnio papėdėje- charakterizuojamas grupės išsitrauktas burtų keliu tautos lyderis, kuriamas jo žodinis portretas.
5) 3 stotelė -piliakalnio šlaite, čia aptariami lyderio oratoriniai gebėjimai, kas būdinga jo kalbai.
6) 4 stotelėje - piliakalnio aikštelėje-inscenizuojama ir kuriama lyderio kalba. Kuriant remiamasi kalbos planu bei žodžių banku.
7) 5 stotelėje, grįžus prie informacinio stendo, taikant žvaigždės metodą vyksta pamokos refleksija. Piliakalnio oratoriaus ženkleliu pagerbiami geriausią kalbą pasakę lyderiai, skiriami namų darbai.
Komunikavimo
Kultūrinė
Kūrybiškumo
Pažinimo
Pilietiškumo
Skaitmeninė
Lietuvių kalba ir literatūra. Pasirenka tinkamiausias pasirengimo kalbėti ir kalbėjimo strategijas iš pasiūlytųjų (A4.3.4). (5-8 klasė) Tikslingai naudojasi tinkamiausiomis pasirengimo kalbai ir kalbėjimo strategijomis (A4.3.3) bei numato, kokios rengimosi kalbėti (kalbos turinio ir paties kalbėjimo planavimo), kalbėjimo strategijos asmeniškai tinkamos (A4.1.4). (9-11 klasė) Istorija. A3.Asmenybių vaidmuo istorijoje. (5-10 klasė). C3. Istorijos liudytojai mūsų aplinkoje. (5-6 klasė) B2. Istorinės erdvės supratimas (suvokimas). (7-8 klasė) D2. Istorinio pasakojimo kūrimas. (9-11 klasė)
Naujosios Vilnios seniūnija, Pūčkorių piliakalnis
Audronė Petrauskaitė
Pamoką pravedė Vilniaus Sausio 13-osios progimnazijos Istorijos ir Lietuvių kalbos mokytojos dėvimės mokinių klasėms 2024 lapkričio 19 d. Pamokos medžiaga buvo panaudota kūrybiškai. Kalnas pasirinktas taip pat ne tas, kuris buvo nurodytas.Buvo pasirinkta kalbos tema 'Ko mes galime pasimokyti iš istorijos?'. Mokiniams patiko.