streso-iveika_1739807625-c04aa7d00009be70d57b474c0415bfc0.jpg

„Dėmesio, kvėpavimo ir fizinių pratimų“ deriniai streso prevencijai ir įveikai.

25
- Raimonda Juchnevičienė
  • Fizinis ugdymas,
    Gyvenimo įgūdžiai
  • 9 klasei
    10 klasei
    11 klasei
    12 klasei
  • Lauke
  • Antakalnio g. 29, Vilnius
  • Mokytojas
  • 1:30 val.

Kaip savo kūno pagalba suvaldyti stresą?

1. Pasirengę pamokai mokiniai susirenka parke, trumpai susipažįsta su pamokos eiga ir užduotimis.
2. Su mokytojo pagalba atlieka kvėpavimo technikas:
• Diafragminį kvėpavimą;
• Kvadratinį kvėpavimą (4-4-4-4 ritmu);
• Progresyvų raumenų atpalaidavimą – po truputį atpalaiduojant kūno dalis nuo kojų iki galvos;
• Sąmoningumo meditaciją gamtoje – mokytojo vedama meditacija, sutelkiant dėmesį į kvėpavimą ir aplinkos garsus;
• Trumpa asmenine refleksija – tylos minutė savo būsenai įsivertinti.
3. Apibendrinimas ir refleksija. Mokiniai dalijasi savo pojūčiais ir įžvalgomis apie praktikas. Diskusija apie galimą kvėpavimo ir atsipalaidavimo metodų pritaikymą kasdienybėje (stresas, mokymasis, sportas).

Supažindinti mokinius su kvėpavimo technikomis, meditacijos ir atsipalaidavimo metodais, stiprinant jų savistabą, emocinę pusiausvyrą ir gebėjimą susikoncentruoti.

Fizinio ugdymo pamokos planas

Tema: Kvėpavimas, meditacija, atsipalaidavimas.
Tikslas: Supažindinti mokinius su kvėpavimo technikomis, meditacijos ir atsipalaidavimo metodais, stiprinant jų savistabą, emocinę pusiausvyrą ir gebėjimą susikoncentruoti.
Uždaviniai:
- išbandyti kvėpavimo technikas;
- išbandyti atsipalaidavimo pratimus;
- išbandyti meditaciją gamtoje.
Kompetencijos:
Pažinimo, socialinė, emocinė ir sveikos gyvensenos, komunikavimo, kūrybiškumo.
Temos ugdymo programose:
Kvėpavimo poveikis kūnui ir psichikai.
,,Dėmesio, kvėpavimo ir fizinių pratimų“ deriniai.
Vieta: Sapiegų parkas ar kitos ramios žaliosios erdvės.
Klasė: 9-10, 11-12;
Trukmė: 60 min. (70 min. laikas skirtas nueiti / pareiti iš parko ir susitvarkyti inventorių (kilimėlius).

Pamokos eiga:
1. Įžanga (10 min.)
• Mokinių susirinkimas parke, trumpas pokalbis apie pamokos eigą ir tikslus.
• Lengvas apšilimas: sąmoningas judėjimas (lėti tempimo pratimai, švelnūs sukimo judesiai).
• Diskusija: kodėl kvėpavimas ir atsipalaidavimas svarbūs kasdieniame gyvenime?
2. Pagrindinė dalis (50 min.)
Kvėpavimo technikos (15 min.)
• Diafragminis kvėpavimas – gilus pilvinis kvėpavimas.
• Kvadratinis kvėpavimas (4-4-4-4 ritmu).
• Praktika grupėse, reflektavimas apie patirtus pojūčius.
Atsipalaidavimo pratimai (10 min.)
• Progresyvus raumenų atpalaidavimas – po truputį atpalaiduojant kūno dalis nuo kojų iki galvos.
Meditacija gamtoje (10 min.)
• Vadovaujama sąmoningumo meditacija – mokytojo vedama meditacija, sutelkiant dėmesį į kvėpavimą ir aplinkos garsus.
• Trumpa asmeninė refleksija – tylos minutė savo būsenai įsivertinti.
3. Apibendrinimas ir refleksija (15 min.)
• Mokiniai dalijasi savo pojūčiais ir įžvalgomis apie praktikas.
• Diskusija apie galimą kvėpavimo ir atsipalaidavimo metodų pritaikymą kasdienybėje (stresas, mokymasis, sportas).
• Pamokos užbaigimas su trumpu dėkingumo pratimu.
Vertinimas:
• Mokiniai įsivertina savo savijautą prieš ir po pamokos.
• Trumpa refleksija apie tai, kuri praktika labiausiai patiko ir kodėl?
• Aptariamos galimybės integruoti išmoktus metodus į jų kasdienį gyvenimą.
Priemonės:
• Kilimėliai arba pledai sėdėjimui ant žolės.
• Lengvi drabužiai, pritaikyti lauko sąlygoms.
Tikėtinas poveikis:
• Geresnė emocinė būklė ir susikaupimas.
• Streso ir emocijų valdymas.
• Žinojimas apie kvėpavimo svarbą ir jo įtaką sveikatai.
Ši pamoka skatina mokinius ne tik fiziškai atsipalaiduoti, bet ir ugdo jų gyvenimo įgūdžius – dėmesingumą, emocijų valdymą bei savistabą.

Komunikavimo
Kūrybiškumo
Pažinimo
Socialinė

Kvėpavimo poveikis kūnui ir psichikai. ,,Dėmesio, kvėpavimo ir fizinių pratimų“ deriniai.

Antakalnio seniūnija, Antakalnio g. 29, Vilnius