Partizano dienoraščio puslapio kūrimas
iki 20
- Ramunė Cibulskienė
- Ramunė Cibulskienė
Ką parašytų Vilniaus partizanas?
Mokiniai, pasinaudoję žemėlapių planavimo programėle, atvyksta į neišlikusio partizanų štabo pastato vietą Minties g.6, apžiūri ją gyvai, palygina su vaizdu 1944 m. miesto plane.Naudodamiesi žemėlapiais tyrinėja dabartinį gatvių išsidėstymą, jų pavadinimus, bando įsivaizduoti to meto neišlikusius medinius pastatus, daro išvadą apie vietos pasikeitimą.
Išklauso įdomią istoriją apie šio pastato konspiraciniame bute besislapsčiusį partizaną Daumantas.
Tęsia kelionę į neseniai įrengtą partizano Juozo Lukšos-Daumanto atminimui skirtą skverą.
Susėdę skvere ant suoliukų, įsikūniję į partizano asmenybę, kuria dienoraščio įrašą; kurdami naudojasi žodžių banku.
Pristato kūrybinius darbus, juos komentuoja ir vertina.
Pamokai reikalingi A4 popieriaus lapai, kietesni segtuvai lapui pasidėti, rašikliai, kopijos su žodžių banku, miesto žemėlapio kopijos, mobilieji telefonai.
Iliustracija iš https://psichika.eu/blog/dienorastis-geras-pagalbininkas-pazistant-ir-tobulinant-save/
Aptarus žanro reikalavimus ir išnagrinėjus pavyzdžius mokytis rašyti dienoraštį.
Prieš pamoką mokiniai yra prisiminę istorinę situaciją apie partizanų veiklą Lietuvoje, aptarę kelių partizanų asmenybes bei perskaitę jų dienoraščių pavyzdžių.
1. Mokiniai atvyksta į pirmą objektą - neišlikusio partizanų štabo pastato vietą.
2. Mokytoja pristato pamokos temą, tikslą, uždavinius, numatomas veiklas bei laukiamą rezultatą.
3. Išklausę mokytojos informacijos, naudodamiesi padalintais žemėlapiais ir senu 1944 m. miesto planu tyrinėja vietovę, gatvių išsidėstymą, jų pavadinimus, bando įsivaizduoti, kaip atrodė čia stovėjęs medinis partizanų štabo pastatas; daro išvadas apie vietos pasikeitimus.
4. Tęsia kelionę į antrą objektą-partizano Juozo Lukšos-Daumanto skverą.
5. Susėdę skvere ant suoliukų kuria partizano dienoraščio įrašą, naudojasi žodžių banku.
6. Skaito atliktus darbus, įvertina pagal kriterijus (pateikta prie pamokos medžiagos).
7. Refleksija atliekama pasinaudojant manoapklausa.lt.
8. Paaiškinami skiriami namų darbai ir grįžtama į mokyklą.
Komunikavimo
Kultūrinė
Kūrybiškumo
Pilietiškumo
Lietuvių kalba ir literatūra. Kaip papasakoti apie save? Dienoraštis – savos istorijos pasakojimas. Kokias patirtis atskleidžia dienoraštis? (8 klasė) Kuriami įvairių žanrų tekstai, pavyzdžiui, apsakymas, eilėraštis, filmo scenarijus, įsivaizduojamas knygos veikėjo dienoraštis, portretas. (9/10 klasė) Istorija. Kaip dirbti su rašytiniais šaltiniais? Istorijos žemėlapio nagrinėjimas. (8 klasė) Nagrinėjame istorinės asmenybės portretą. (9 klasė) Lietuvos partizaninis karas su SSRS. (10 klasė)
Žirmūnų seniūnija, Tuskulėnų g. 41
Ramunė Cibulskienė
Sudominau savo sukurtos pamokos idėja savo kolegę lituanistę Iloną, o kadangi abi mokome 8b klasę, sutarėme išbandyti savivaldybės dovanotą gimnazijai gido įrangą ir įveikti numatytas pamokis užduotis. Viskas pavyko, mokiniai neišsigando net lapkričio darganos:) Užpildytos refleksijos anketa parodė, kad mokiniam tokios veiklos patinka ir noriai jas atlieka.
Ilona Akinskienė
Iš įprastinės mokyklos aplinkos išeiti visada naudinga. Tuo įsitikinome dalyvaudami kolegės Ramunės sukurtoje pamokoje 'Partizano dienoraščio kūrimas'. Reflektuodami mokiniai teigė, kad sužinojo naujų ir įdomių dalykų apie partizaninį judėjimą Lietuvoje, jautėsi 'reikšmingi' su gido įranga keliaudami nuo vieno objekto prie kito.