
Erdvėrūpos dirbtuvės: pažintis su miestu ir kerpėmis
30
- „Vilnius - Europos žalioji sostinė 2025"
- „Vilnius - Europos žalioji sostinė 2025"
Kas yra miesto gamta ir ką joje veikia kerpės?
Erdvėrūpos dirbtuvių tikslas – skatinti moksleivius rūpintis gamta ir savęs kaip jos dalies suvokimą supažindinant su kerpėmis ir miesto ekologija. Veiklos paremtos gamtotyra, pojūčių įtraukimu, kūrybiškumo ir kritinio mąstymo ugdymu.Dirbtuves sudaro trys dalys: temos pristatymas ir diskusija; pasivaikščiojimas gamtoje su kišeniniais mikroskopais; kūrybinė užduotis.
Pamoka vyks artimiausioje žaliojoje viešojoje erdvėje jūsų rajone.
Mokinių veiklas lauke skatina „Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“.
Esate Vilniuje dirbantis mokytojas ir norėtumėte savo klasę užregistruoti į šią pamoką? Prisijunkite!
Supažindinti su organizmų įvairove mieste (ypač kerpių ir samanų), žmogaus mikrobiotos, holobionto, simbiozės sąvokomis.
I dalis – diskusija
Trumpai pristatoma pateiktis. Mokiniai susipažįsta su gamtos ir miesto gamtos koncepcijomis, diskutuoja apie įvairių gamtos reiškinių, organizmų ir žmogaus ryšius mieste, supažindinami su simbiozės terminu, kerpėmis ir jų morfologija.
II dalis – pasivaikščiojimas
Moksleiviai gauna kišeninius mikroskopus ir miesto gamtoje ant įvairių paviršių ieškojo kerpių. Užduotis: surasti kuo daugiau skirtingų kerpių rūšių ir nufotografuoti jų vaizdą pro mikroskopą telefonu; rasti aptartų trijų skirtingų gniužulo tipų kerpes. Keliami klausimai apie šių organizmų svarbą gamtai ir miestui, kaip juos globoti ir saugoti.
III dalis – kūrybinė užduotis
Jaunieji dalyviai gauna degtukų dėžutes su samanomis ir kerpėmis ir kuria joms vardus, mokosi atskirti šiuos organizmus.
Vyresni dalyviai gauna akvarelės liejimui skirtų priemonių ir kuria pro mikroskopą matytų vaizdų interpretacijas. Šie piešiniai išsaugojami ir nuskenuojami animacijai kurti.