zuvys-vandens-svaromatis_57_01743594682-c75a5cd140d45cd0663b47c8cd06b5b6.jpg

Žuvys – vandens švaromatis

25
- Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkosauginis švietimas
  • Gamta
  • 4 klasei
    5 klasei
    6 klasei
  • Lauke
  • Bernardinų sodas
  • Įmonės atstovas
  • 45 min

Ką parodo vyraujančios Vilnelės upės žuvų rūšys?

Pamokos metu moksleiviai susipažins su vietinėmis žuvimis, jų buveinėmis bei aplinkos sąlygomis, kurios turi įtakos žuvų išgyvenamumui. Mokiniai stebės, analizuos aplinką, kuri gali suteikti informacijos apie upėje ar kitame vandens telkinyje gyvenančias žuvis.

Alfredo Pliadžio nuotr.
Esate Vilniuje dirbantis mokytojas ir norėtumėte savo klasę užregistruoti į šią pamoką? Prisijunkite!

Išmokti stebėti ir analizuoti aplinką ir žuvis

1. Įžanga (10 min)
Žuvų ir buveinių pristatymas: Pamokos pradžioje specialistas pristato žuvų rūšis, kurios gyvena Vilnelės upėje. Naudoja vaizdinę medžiagą (atspausdintas nuotraukas). Specialistas pasakoja, kaip pagal gyvenančias žuvų rūšis, galima sužinoti apie vandens kokybę.

Vandens kokybės rodikliai: Mokiniai sužinos, kaip įvairios žuvų rūšys, jų paplitimas, elgesys aplinkoje gali atspindėti paviršinių vandenų kokybę. Pavyzdžiui, vandens temperatūra, sraunuotumas, ištirpęs deguonies kiekis, aplinkos triukšmas, augmenija, šiukšlės, nuotekos ir kiti aplinkos rodikliai turi įtakos žuvų gerbūviui ir jų paplitimui.

2. Praktinė užduotis – „Žuvų buveinės ir aplinkos analizė“ (25 min)
Mokinių skirstymas į grupes: Mokiniai suskirstomi į grupes po 4-5 vaikus. Reikalingos rašymo priemonės ir lapai.
Grupės užduotis: Kiekviena grupė atlieka užduotis:
* Aptarti ir susidaryti žuvų stebėjimo plano gaires: Stebėti aplinką ir upę - užfiksuoti matomas žuvis. Stengtis jas atpažinti. Stebėti žuvų elgesį, plaukimo kryptį, jų pasiskirstymą upėje.
* Aptarti aplinkos faktorius: Mokiniai turi stebėti ir užrašyti aplinkos faktorius, galinčius turėti įtakos vandens kokybei – žuvų rūšys, grunto sudėtis, užterštumo ženklus, vandens lygį, vandens sraunuotumą, šiukšles, augmenijos gausą ir kt.

3. Žuvų rūšys ir jų galimas ryšys su vandens kokybe: Kiekviena grupė turi nustatyti, kokias žuvų rūšis pastebėjo ir įvertinti, kokia gali būti upės vandens kokybė pagal užfiksuotas žuvis.

4. Diskusija ir išvados (10 min)
Mokiniai diskutuoja apie savo pastebėjimus ir tai, kaip žuvys atspindi upės vandens kokybę.
Kiekviena grupė pateikia savo išvadas: kokias žuvų rūšis pastebėjo, kokia galima vandens kokybė ir kokie aplinkos veiksniai galėjo turėti įtakos.

5. Apibendrinimas (5 min)
Trumpas apžvalga apie mokymosi procesą ir ką naujo mokiniai sužinojo apie vietines žuvis, jų buveines, paplitimą ir vandens kokybę.
Specialistas paskatina mokinius galvoti apie tai, kokie žmogaus veiksmai galėtų padėti išsaugoti vandens telkinių kokybę, žuvų gausą juose ir kaip jie patys gali prisidėti prie gamtos išsaugojimo ir puoselėjimo.

Komunikavimo
Kūrybiškumo
Pažinimo

Organizmai ir aplinka: žuvų rūšys, žuvų buveinės, vandens tyrimai

Senamiesčio seniūnija, Bernardinų sodas