Pavasario gamtos vaistinėlė
25
- Ieva Valiukienė
- Ieva Valiukienė
Ar pažįsti vaistinius augalus?
Tai patyriminė veikla visai dienai, kuomet gamtos mokslų, etikos, lietuvių kalbos, dailės pamokos persipina ir papildo viena kitą. Mokiniams verta pažinti augalų pasaulį, pabūti gamtoje ir pasimėgauti jos magija, ugdytis sąmoningumą, dėmesingumą. Ir, žinoma, aktyviau pajudėti!Mokytojos įvadinis pasakojimas apie senovės lietuvių artimą ryšį su augalų pasauliu, užuomina apie iki šių dienų išlikusias etnomedicinos tradicijas ir rusena viltis, jog mokiniai išgirs– žmogus gali semtis jėgų iš gamtos, o augalai turi gydomųjų savybių. Todėl, juos pažinus, galima pagelbėti sau gyventi sveikiau.
Ugdytiniai dirba komandose po penkis ir kiekviena jų turi pažinti gamtoje skirtingus augalus, kurių dauguma ankstyvą pavasarį yra vaistiniai. Išmokstu pats ir pamokau kitus! Vyksta komandų veiklų pristatymai, refleksijos.
Sugrįžę piešiame akvarele/ akvareliniais pieštukais vaistinius augalus ir netrukus dalinsimės su kitais „Pavasario vaistinėlės“ paroda.
Įsivertinimui- Kahoot viktorina "Pavasarį žydintys augalai".
Pabaigai– kvapni žolelių arbata, suteiksianti žvalumo ir geros nuotaikos!
Iliustracijos šaltinis- mokytojos Ievos Valiukienės fotografija.
Ugdyti jautrumą gamtai, sužadinti norą pažinti augalų pasaulį, jį gerbti, tausoti ir vertinti bei mokytis naudotis teikiamomis dovanomis. Elementariai supažindinti su pavasarį žydinčių augalų galia.
1. Įvadas/ Sudominimas. Apžiūrimi herbariumai, ankstyvą pavasarį žydinčių augalų fotografijos. Pristatoma patyriminės dienos eiga, užduotys, mokiniai suskirstomi į komandas, komandos kapitonai ištraukia po kortelę su 5 augalais, išdalinami užduočių lapai. Saugaus elgesio gamtoje instruktažas. (20min.)
2. Išvykstama į greta esantį Trakų Vokės dvaro parką. Stabtelėjus mokytoja supažindina su vaistažolių rinkimo etika, papasakoja apie nepaprastai taurų lietuvio ir augalų pasaulio ryšį. Čia, visai šalia mokyklos, slypi daugybė gamtos turtų, nepaprastų vaistinių augalų. Komandos iš kortelių susipažįsta su savo augalų aprašymais ir toliau mokiniai, tyrinėdami pavasarį žydinčius augalus, ieško reikiamų augalų. Juos radę pildo užduočių lapus.(40min.)
3. Atliekamos dėmesingo įsisąmoninimo pertraukėlės. (10 min.)
4. Sustojama prie „Laimės“ šaltinio ir aptariama vandens reikšmė gyvajam organizmui.(3 min.)
5. Judrioji pertraukėlė (7 min.)
6. Pasirengimas ir komandų veiklų pristatymai– klasė susipažįsta su kitų komandų augalais, jų vaistinėmis savybėmis. Išgirstama ir apie nuodingus, invazinį bei saugotiną (nykstantį) augalą. (25 min.)
7. Apibendrinimas. Refleksija. (5 min.)
8. Mokiniai parsineša savo krepšeliuose saikingą kiekį nurodytų vaistažolių, iš kurių bus išvirta arbata ir kurią su atida skanaus. (10min.)
9. Dailės pamokos metu akvarele/ akvareliniais pieštukais nupieš pasirinktą pavasarį žydintį vaistinį augalą. (45min.)
10. Įsivertinimas. Kahoot viktorina „Ankstyvą pavasarį žydintys augalai“. (15min.)
Komunikavimo
Kultūrinė
Kūrybiškumo
Pažinimo
Augalai. Sveikas ir saugus žmogus
Panerių seniūnija, Trakų Vokės dvaro parkas
Vandutė Šlionskienė
Pasinaudojome pamokos ,,Pavasario gamtos vaistinėlė Trakų Vokės dvaro parke' planu ir pamokos priedais tyrinėdami artimiausią aplinką Verkių regioniniame parke. Didesnį dėmesį skyrėme grupinei užduočiai ,,Augalų paieška'. Kadangi klasėje parengiamieji darbai buvo atlikti, tai mokiniai lengvai įvardijo pažįstamus medžius ir krūmus bei pirmuosius pavasario žiedus. Mokiniai susipažino su nauja sąvoka ,,invaziniai' augalai.